1xbet
10 Aralık 2018 03:44:44
İNGİLİZCE ÖĞRENMEDE GRAMER GEREKLİ MİDİR? - 09.05.2016 11:36
İNGİLİZCE ÖĞRENMEDE GRAMER GEREKLİ MİDİR?
ingilizcede öğrenmede gramer gerekli midir?

ingilizce öğrenmek için yola çıkanların gelip takıldığı çok önemli bir husus vardır.İngilizce öğrenirken gramer mi önce gelir, anlam mı? Önce gramer mi öğrenmeliyim yoksa direkt konuşmaya mı odaklanmalıyım? Dil öğrenirken herkesin durup düşündüğü, yolda kalıp tıkandığı kavşak noktası gibidir bu sorular. Eğer o kavşakta yönümüzü seçebilirsek gerisi de çorap söküğü gibi gelecekmiş gibi hissederiz.

Gramer dilin bedeni, anlam dilin ruhudur. Biri ötekisiz olmaz. İkisi de ayrılmaz bir bütündür. Şunu da akıldan çıkarmamak gerekir ki, ruh bedensiz yaşar, ama beden ruhsuz yaşayamaz. İngilizce öğrenirken de bu örneği asla akıldan çıkarmayın. Grameri ihmal etmeyin ama özellikle  anlama odaklanın. Bir bebek yürümeden önce emeklemek zorundadır. Bir süre sonra yürümek onun için otomatik bir davranışa döner. Dil öğrenirken de gramerin işlevi bundan ötede bir şey değildir. İngilizce öğrenirken de gramer size yürümeyi öğrenene ve bunu otomatik bir davranışa dönüştürene kadar lazımdır.

Gramer mutlaka öğrenilmelidir ama orada takılıp kalmamak gerekir. Konuşmaya çalışırken gramere odaklanmak, kelimeleri hesap ederek, yüklemi özneyi nereye koyacağınızı düşünmeye çalışmak hem konuşma akıcılığınızı engelleyecektir hem de söyleyeceğiniz şeyleri unutmanıza sebep olacaktır.  Kimse ana dilini konuşurken cümlenin öğelerini hesaba tabi tutmaz. İfade edeceği şeyi söyler ve geçer. Bu kadar otomatik ve doğaldır. İngilizce öğrenirken de bu akıcılığa olabildiğince yaklaşmamız gerekmektedir.

Peki Nasıl İngilizce Öğrenmek Gerekir?

Kuracağınız cümleleri bütün olarak hafızanıza kaydedin. Cümlenin yapısını değil anlamını içselleştirin. Bol bol tekrar ederek bu anlamı kafanızda sürekli taze ve diri tutun. Bol tekrar bir süre sonra otomatikleşecektir. Lazım olduğu zaman beyniniz size o cümleyi neredeyse siz ona sinyal göndermeden önce dilinize otomatikman dökecektir.

Akıcı İngilizce konuşmak için, önce kafamızda tercüme yapmadan direk ve otomatik olarak konuşabilmeyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü konuşurken gramer düşünmek ve tercüme yapmak için zaman yoktur. Kendinizi Türkçe konuşurken gözlemleyin. Cümlelerinizi söylemeden önce dil bilgisi kurallarını düşünüyor musunuz? Cümlenin çatısını, öznesini, nesnesini, yüklemini ve zaman kalıplarını düşünmeden otomatik olarak konuşuyorsunuz değil mi? İşte İngilizce konuşmak için de düşünmeden ve tercüme yapmadan bir çırpıda kelimelerin ağzımızdan dökülmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için de, gramere değil anlama odaklanmak ve bol tekrarlı dinleyerek İngilizce öğrenmek gerekiyor.

İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemi

İngilizce öğrenirken dikkat edilmesi gereken altın kurallardan biri de kelimeleri tek tek değil, bir bütün içerisinde ve bir öbek halinde ezberlemektir. Öğrenmek istediğiniz ilgili kelimeyi doğru gramer kurallarıyla kurulmuş bir cümle içerisinde hafızanıza taşıyın. Kelimeye değil cümlenin bütününe ve anlamına odaklanın. Tekrar tekrar belirtmek lazım ki tekrar çok önemlidir. Cümleleri içselleştirene kadar çokça tekrarlayın. Bir süre sonra bu tekrarlar davranışlarınız kadar doğallaşacak ve beyniniz size onu sunmaya hazır bir halde beklemede kalacaktır.

Kelimeden cümleye giden, gramer gerektirmeyen bir mantıkla İngilizceyi  dudak-kulak ve beyin üçgeniyle bilgiyi hafızaya aktarabilen tek doğal yöntem olan Premium dil kartlarıyla bu çalışmayı hem kolay ve hem de zevkli şekilde yapabilirsiniz. Tüm konuşmalar kartlarda resimlendirilmiş ve renklendirilmiştir. Her sette 120 farklı pratik konuşma diyalogları verilmiştir. Üstelik video ve ses desteğiyle cep telefonunuzu kullanmanız yeterli. İstediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kendi kendinize İngilizce çalışabilir, hem telafuzunuzu hem de güveninizi yenileyebilirsiniz. 683 defa okundu.
Haber Yorumları
Habere yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayınız.
Kategoriden Haberler
Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok Güzel
62%
Güzel
12%
İyi
5%
İdare Eder
3%
Kötü
14%
Online : 1
Bugün Tekil : 1
Bugün Çoğul : 23
Dün Tekil : 1
Dün Çoğul : 140
Toplam Tekil : 47564
Toplam Çoğul : 361533
IP : 93.89.225.254
  • Anasayfam yap
  • Sık Kullanılanlara Ekle
  • Sitene Ekle